Zdedil som nehnuteľnosť, nemám ju 5 rokov vo vlastníctve a predávam ju. Čo si môžem započítať do výdavkov v daňovom priznaní?
V prípade zdanenia, resp. oslobodenia príjmov z predaja zdedenej nehnuteľnosti je potrebné rozlišovať medzi predajom nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, alebo dedením v nepriamom rade (inými osobami).
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok, alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).
- Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením (postupným dedením) v priamom rade, alebo niektorým z manželov je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva, alebo spoluvlastníctva poručiteľa (t.j. zomrelého).
- Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade, napr. po sestre, bratovi, ujovi, je oslobodený od dane z príjmov až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol takúto nehnuteľnosť do vlastníctva dedič. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením sa vlastníctvo nadobúda smrťou poručiteľa (t.j. zomrelého).
Ak nie ste oslobodený od dane môžete si uplatniť tieto daňové výdavky:
- Všeobecnú cenu nehnuteľnosti určenú v dedičskom konaní uvedenú v uznesení o dedičstve.
- Finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu predanej nehnuteľnosti, ktoré daňovník vie preukázať riadnymi účtovnými dokladmi.
- Finančné prostriedky preukázateľne vynaložené v súvislosti s predajom nehnuteľnosti, ako napr. poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky zaplatené za prevod vlastníctva nehnuteľnosti, poplatok zaplatený realitnej kancelárii za sprostredkovanie predaja a pod. Radi Vám vystavíme faktúru ako daňový doklad.
Pozor, okrem daňového zaťaženia vo výške 19% z rozdielu (resp. zisku), podlieha príjem z predaja nehnuteľnosti aj zdravotným odvodom v sadzbe 14 % z vymeriavacieho základu.
© PhDr. Katarína Kičková